Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!

Бизнисменот Сеад Кочан оди во затвор?!

0 94

На 17 јули, бизнисменот Сеад Кочан оди во затвор. Кривичниот суд изготви упатен акт со кој Кочан за помалку од еден месец треба да започне со издржување затворска казна во висина од 4 години и 8 месеци. Тој е осуден во предметот на СЈО под името „Труст“, бидејќи како управител на фирмата „Трансмет“ со лажни документи добивал тендери за ископ на јаглен и јаловина во Рек Битола за сума од 17 милиони евра.

Кривичниот суд првостепено го осуди Кочан на 6 години затвор на 20 јули 2018-та година, а на 11 март Апелацискиот суд му ја намали за година и четири месеци. Второобвинетиот во случајот Василије Авировиќ доби две години условно од Апелација.

Според членот 139 од Законот за извршување на санкции, осуденото лице може да го одложи почетокот на издржување на казната ако се наоѓа на лекување од потешка акутна болест или зависности, во случај на смрт или тешка болест на потесното семејство. И во следните случаи.

Напиши Одговор

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.