Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!

Тачи до Заев: Тетово не е Струмица, туку е Албанија

Не сум кариерист, на 33 години бев крал во Македонија, но мрачни сили ме оштетија, порача лидерот на ДПА Мендух Тачи од вечерашната конвенција на кандидатите за пратеници на ДПА за предвремените парламентарни избори закажани за 12 април.…

Штипјани контра Филипче – болницата нема капацитет за да биде карантински центар

Веројатно Штип е избран за корона-карантин, затоа што во такви болнички услови дури ни вирус не би преживеал. Штипјани бараат Министерството за здавство да ја промени одлуката и карантински дел за Коронавирус да се направи надвор од…

Уште еден “успех” на Зоран Заев: Македонија е 15-та најмизерна земја во светот

Артур Окун е авторот на т.н. „индекс на мизерија“, особено популарен за време на мандатите на Роналд Реган и Џими Картер, пренесува Економик Тајмс. Ова е наједноставното објаснување: „Индексот на мизеријата“ ја мери невработеноста и растот…

СКАНДАЛ: Бугарија вечерва донесе одлука дека македонскиот јазик НЕ ПОСТОИ!

Како што јавува сајтот на Дојче Веле на МАКЕДОНСКИ јазик, на пладневната седница донесе одлука, која очигледно ја следи насоката на бугарскиот политички врв – дека македонскиот јазик е бугарски дијалект. Бугарската Академија на Науките…

Бура од емоции донесе изведбата на Дамјан Стоименовски – Уживајте во перформансот на…

Дамјан Стоименовски уште еднаш ја воодушеви македонската публика, овој пат преку интерпретација на познатата песна од Лозано - "Мајко". Ова младо момче кое има 18 години е страствен љубител на музиката и пеењето, а ова постојано го…

Штип повторно во пламен: Утрово запалено ново возило – “Ауди”

Утрово повторно запален автомобил. Огнот го зафатил автомобилот марка “Ауди“ паркиран на улицата “Черења“. Автомобилот е сопственост на А.А. Како и во претходните случаеви за мотивите на опожарувањето, надлежните молчат.

Приведени малолетничка и скопјанец поради дрога, марихуана пронајдена и кај малолетен тетовец

Вчера во 12.30 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Босна Херцеговина“ го привеле С.Г.(37) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана. По комплетно документирање на случајот, против него ќе биде…

17-годишно момче осомничено за убивање на кучиња во Аеродром (ВИДЕО)

Седумнаесетгодишно момче е сторителот на свирепото убиство на две кучиња во скопски Аеродром. Полицијата по три месеци истрага со помош на околните камери го идентификуваше тинејџерот. Момчето вчера е приведено во полициската станица во…

Денеска пресуда за Кичеец, му се заканува од 1 до 10 години затвор, но можна е и условна казна

По признанието на вина на Зоран Милевск Кичеец, како обвинет во случајот „Рекет“, денеска во 12 часот ќе му биде изречена и пресуда. Тој е обвинет за кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ според член 359 став 7, за…

Зоран Мијалков ги прозва политичарите: Бидете гости во нашите домови, па тогаш ќе се уверите во…

По повод 3-ти Декември, Зоран Мијалков, родител на две дечиња со аутизам, упати поздрав до политичката елита: "Ги повикувам политичарите да ни бидат гости во нашите домови, да видат како живееме и со што се соочуваме"!…