Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Интервјуа

Политичка “креативност” за една употреба

За да го отвориме и смениме Уставот и со тоа уставното име на државата, „креативноста” на премиерот и Владата обезбедија 81 пратеник. За да го изгласаме новиот закон за Јавно обвинителство истата „креативност” ќе обезбеди 2/3 мнозинство.…

Македонија пред експлозија на нови бомби: Геровски денес ќе открие кои се Фрики и Кики

Новинарот Бранко Героски, кој прв во јавноста преку своите колумни пишуваше за рекетот, на социјалните мрежи најави дека во понеделник ќе открие кои се Кики и Фрики! Новинарот Бранко Героски веќе некое време објавува тајни за рекетот и…

Иван Јорданов до СДСМ: Наместо правда и слобода донесовте рекет, тортура и омаловажување

НЕПРАВДА!!! Наместо правда и слобода донесоа рекет, тортура и омаловажување. Голем броj локални функционери и високи партиски претставници од власта беа учесници во т.н „Шарена револуција“. Истите тие говореа дека ќе ја вратат правдата и…

ГДУ: Без промена на изборниот модел лидерската средба е беспредметна

Пред утрешната лидерска средба, сакаме да предупредиме дека неопходна е промена на изборниот модел и доколку оваа точка не биде прва за која лидерите ќе разговараат, лидерската средба би била беспредметна. Промената на изборниот модел е…

Ако Катица Јанева била злоупотребена како што вели Заев, зошто до ден денес не пријавила дека е…

Премиерот Зоран Заев на вчерашната прес конфернеција изјави дека дека не се слушнал со Катица Јанева по шпекулациите дека специјалната обвинителка контактирала со високи функционери пред да ѝ се одземе телефонот и дека обвинителството треба…

Димитров за апсењето на Боки 13: Ќе нè биде!

Власта молчи, Никола се јави. Вчерашната акција на полицијата и Јавното обвинителство единствено ја искоментира министерот за наворешни работи Никола Димитров, кој во статус на Фејсбук насловен „Никој не рече дека ќе биде лесно“ пишува дека…

ПА ШТА СИ ТИ?

Од 25 министри и 15 министерства, 43 органи во состав, секретаријати и национални координатори, самостојни органи, управни органи и организации, не е за изненадување што кај повеќето од нас дигестивниот систем просто е нефункционален. Иако…

Геровски објави трет случај на рекет каде биле платени 200.000 евра, се споменува и СЈО

Продолжува серијалот на објавувања на случаи на рекет од страна на новинарот Бранко Героски. Во нова колумна насловена “Како Коки, Кики и компанија рекетарските уцени ги „ботоксираат“ со „бомби“ и се фалат дека се од арсеналот на СЈО!”…

Наставникот Томе Постолов се извини на родителите за употребата на “грдото” име Северна…

Јавно извинување Им се извинувам на сите ученици и на сите нивни родители,односно старатели што по сила на околностите,а против сопствената волја МОРАВ да ги потпишам свидетелствата за завршено основно образование со грдото име Република…

На есен, вонредни избори?

Драматичноста со која, од неодамна, Заев ја предупредува Европската Унија дека, доколку земјава не добие датум за преговори, ќе биде доведено во прашање натамошното опстојување на оваа Влада, не е блеф. Еден дел од таа логика е едноставен:…