Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Настани на денот

Денеска пресуда за Кичеец, му се заканува од 1 до 10 години затвор, но можна е и условна казна

По признанието на вина на Зоран Милевск Кичеец, како обвинет во случајот „Рекет“, денеска во 12 часот ќе му биде изречена и пресуда. Тој е обвинет за кривичното дело „Примање награда за противзаконито влијание“ според член 359 став 7, за…

Зоран Мијалков ги прозва политичарите: Бидете гости во нашите домови, па тогаш ќе се уверите во…

По повод 3-ти Декември, Зоран Мијалков, родител на две дечиња со аутизам, упати поздрав до политичката елита: "Ги повикувам политичарите да ни бидат гости во нашите домови, да видат како живееме и со што се соочуваме"!…

Македонија повторно руши рекорди: Едвај се дише – Скопје во првите 5 најзагадени градови во…

Скопје повторно се гуши во екстремно загаден воздух и надвор едвај се дише. Според сајтот „World Air Quality Index" Скопје во топ 5 најзагадени градови на планетата. Скопје прво беше на третата позиција според загаденоста на воздухот, па…

Случај „Рекет“: Јовановски, Милески и Јанева денеска на клупа во Кривичен

За денеска во Кривичниот суд во Скопје е закажано првото рочиште за предметот „Рекет“ што беше отворен во јули оваа година. Првоосомничени во случајот се Бојан Јовановски и Зоран Милески-Кичеец за примање награда за противзаконско влијание…

Утре стартува „Рекет“, можни се изненадувања во судница

На обвинителна клупа, утре во Кривичниот суд, треба да седнат Бојан Јовановски, Зоран Милевски-Кичеец и екс шефицата на СЈО, Катица Јанева, како обвинети во случајот „Рекет“. Според обвинението, Кичеец и Боки 13 од бизнисменот Орце Камчев…

ТЛОТО НЕ СЕ СМИРУВА: Нови земјотреси во Албанија, БиХ, Црна Гора, Грција

Тлото не се смирува, регистрирани се нови земјотреси. Нов силен земјотрес од 4.3 степени по Рихтер ја потресе Албанија утринава. Епицентарот бил на 25 километри северозападно од Тирана околу 09.30 часот. Досега бројот на загинати од…

Денеска од болницата ,,8-ми септември“ ќе биде пуштен Бојан Јовановски

Во пресрет на утрешното прво рочиште од судскиот случај ,,Рекет“ за денеска е најавено пуштање од болница на Боки 13 кој претходните неколку дена беше хоспитализиран поради неговата здравствена состојба. Првото рочиште за ,,Рекет“ е…

Убиен тригодишниот син на политичар во Киев (ВИДЕО)

Тригодишениот син на политичар е застрелан синоќа кога непознати напаѓачи пукале на автомобил „ренџ ровер“ на градски советник. Возилото го управувал Вјачеслав Соболев, бизнисмен и пратеник на регионалниот совет. Напаѓачите се обиделе да го…

Штип има гаранција за модата и дизајнот: Учениците од СОУ“Димитар Мирасчиев”, порачаа во еден глас…

Малиот "Манчестер" - Штип, има пред себе светла иднина, особено кога станува збор за новите млади генерации кои допрва следуваат и треба да го продолжат развојот на текстилната гранка. За медиумите и јавноста, младите преку свој настан и…

СВР Штип поднесе кривична пријава против Т.В.(25) од Штип СВР Штип поднесе кривична пријава против…

СВР Штип поднесе кривична пријава против Т.В.(25) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 31.07.2018…