Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Локално

Познавајќи го дрскиот однос на лекарите, ништо чудно: Пациент од Штип нападна медицинска сестра

Често сме сведоци на лекарскиот дрзок однос и не хуман третман кон пациентите, па имајќи го во предвид ова, ништо не е чудно за напад на релација пациент - медицински персонал. Медицинска сестра на дијализа во Штип била нападната од…

ГДУ не ја остава на раат локалната власт во Штип: Дали е ова моменталната состојба на хигиената во…

„Да не се малтетираат локалната самоуправа со одговор ќе одговориме ние во нивно име, бидејќи одговорот е лесен: Ги замолуваме ГДУ да не шират дезинформации и да не манипулираат со јавноста. За овој проблем во нашиот град, виновни се…

Потфрли стационарот за кучиња во Штип: Поради високите температури, Крсте се откажа од згрижените…

Надлежните на прифатилиштето за бездомни кучиња во Штип, поради високи температури, одлучија повторно да бидат пуштени кутрињата низ градот, да лутаат и да бидат на милост и не милост од ладнокрвните "убијци"! Уште на денот кога се отвори…

Американци најавуваат парада во Штип: Ќе “ечи” македонско-ромска музика

Македонско-ромска музика ќе "ечи" во Штип, на ден петок (19.07.2019.) Голема манифестација најави штипјанецот Низо Алимов, кој работи како професор во East European Folklife Center, САД. Тој најави дека во Македонија за овој настан…

Автопат Миладиновци-Штип – Мислевме дека е готов, ама тој допрва ќе се доградува

Започнат во 2014 година со рок за изградба од три години, после многу одложувања автопатот Миладиновци-Штип конечно и неофицијално, и официјално беше пуштен во употреба. Но сепак сега дознаваме дека тој допрва ќе се доградува – за 5,7…

Известувањето на ТВ Стар го уби кучето со болви прогласено за најголем непријател на штипјани

Наместо да му помогнат на кучето кое мирно лежеше додека пензионерка тврдеше дека е агресивно поради болвите, Ветеринарната станица од Штип која го доби тендерот за згрижување на кучињата бездомници, поттикнати од ТВ Стар, најдоа…

Центарот на Штип мириса на ѓубре (ФОТО)

Штипјани утрово се разбудија со мирисот на ѓубрето! Низ центарот на градот се видливи неколку контејнери кои ги "краси" бујниот отпад и колоритната миризба. Летото дојде, па ќе им простиме на надлежните, кои најверојатно отпатувале на…

Штип Арт Активизам во нова акција: И ТОР фрла ѓубре во корпа, а и на планетата АЗГАРД има корпи за…

И ТОР фрла ѓубре во корпа, а и на АЗГАРД има корпи за ѓубре. Нова акција на Штип Арт Активизам .Биди како ТОР Во текот на вчерашниот ден, 07.07.2019г, трета по ред акција на Штип Арт Активизам, беше спроведена на рекреативната пешачка…

Штип базен има, вода нема: Штипјани летово принудени да се ладат низ земјава, само уште Општината да…

Дали Општина Штип се помири со проблемот на граѓаните? Летниот распуст стартуваше, високите температури ги чувствуваме, но базенот во овој период од годината сеуште не го гледаме. Затворениот базен веќе го видовме, но сите посакуваат…

Без тапани и зурли не бидува: Владата сепак свечено ќе го пушти автопатот Миладиновци – Штип

Владата ги покани медиумите на свеченото отворање на автопатот Свети Николе – Штип, соопштувајќи дека настанот ќе се одржи в сабота во 11 часот во Свети Николе. Во поканата стои дека на настанот, свои обраќања ќе имаат Зоран Заев,…