Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Македонија

Македонија повторно руши рекорди: Едвај се дише – Скопје во првите 5 најзагадени градови во…

Скопје повторно се гуши во екстремно загаден воздух и надвор едвај се дише. Според сајтот „World Air Quality Index" Скопје во топ 5 најзагадени градови на планетата. Скопје прво беше на третата позиција според загаденоста на воздухот, па…

Случај „Рекет“: Јовановски, Милески и Јанева денеска на клупа во Кривичен

За денеска во Кривичниот суд во Скопје е закажано првото рочиште за предметот „Рекет“ што беше отворен во јули оваа година. Првоосомничени во случајот се Бојан Јовановски и Зоран Милески-Кичеец за примање награда за противзаконско влијание…

Утре стартува „Рекет“, можни се изненадувања во судница

На обвинителна клупа, утре во Кривичниот суд, треба да седнат Бојан Јовановски, Зоран Милевски-Кичеец и екс шефицата на СЈО, Катица Јанева, како обвинети во случајот „Рекет“. Според обвинението, Кичеец и Боки 13 од бизнисменот Орце Камчев…

Штип има гаранција за модата и дизајнот: Учениците од СОУ“Димитар Мирасчиев”, порачаа во еден глас…

Малиот "Манчестер" - Штип, има пред себе светла иднина, особено кога станува збор за новите млади генерации кои допрва следуваат и треба да го продолжат развојот на текстилната гранка. За медиумите и јавноста, младите преку свој настан и…

СВР Штип поднесе кривична пријава против Т.В.(25) од Штип СВР Штип поднесе кривична пријава против…

СВР Штип поднесе кривична пријава против Т.В.(25) од Штип, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 31.07.2018…

Фирма основана 24 дена пред тендерот ќе стопанисува со двата хеликоптери за спасување

Два хеликоптери ќе даваат услуги во итни потреби-здравствени услуги, во случај на пожари, планинарски несреќи и други потреби на поедници. Од Владата информираа дека хеликоптерите ќе бидат обезбедени преку јавно приватно партнерство, шест…

Наскоро пешаците ќе “летаат”, а електричните тротинети ќе добијат право да се движат по…

Измените во Законот за безбедност во сообраќајот предвидуваат ограничување на движењето на електричните тротинети. Тротинетите ќе можат да се движат по велосипедски патеки, а во случај да нема одбележани патеки ќе можат да се движат и по…

„Телекабел 074“ предизвика “земјотрес”, преку рушење на рекорди ги стресе останатите…

Без обврзувачки договори може да понуди само компанија која нема страв од неуспех и компанија која гарантира квалитет и беспрекорна услуга. "Телекабел 074", оваа година одржа лекција во Македонија. Агенцијата за електронски комуникации ги…

Штип го демнеат сериски “убијци” на автомобили: Денес запалено возило во Караорман

Серискиот пироман, потворно пали овој пат жртва е “VW Touareg“ Штипскиот сериски пироман, продолжува со серијата на палење автомобил. Запалени две, да се сврти вниманието.Запален мерцедес, да се потврди присутноста на серискиот убиец на…

Претседателот на судот во Штип му забрани на портпаролот да дава изјави за Игор Спасов

Молк во штипскиот суд кој дозволи осудениот Игор Спасов да го напушти затворот и да користи боледување од една година и два месеца. Портпаролот на судот, Јулијана Неткова, за Сител рече дека денеска новоизбраниот претседател на судот во…