25 C
Штип
22/05/2019 | 15:48
АПЕРКАТ.МК

Категорија: Свет

Свет

Тајван ги легализираше истополовите бракови за прв пат во Азија

Пратениците го усвоија законот со кој на паровите од ист пол им се дозволува да формираат „ексклузивни трајни заедници“ и друга клаузула со која ќе
Свет

Можни се терористички напади во Израел на време на Евровизија

Американската амбасада во Израел објави безбедносно предупредување до сите американски граѓани во Израел. Амбасадата на САД ги повика Американците да бидат внимателни и да не
Настани на денот Свет

Русија ја слави победата над фашизмот!! (Видео-Фото)

Стефан Колевски
Со величествена воена парада во Москва Русија ја слави победата над фашизмот. Во Москва утрово започна воената парада во чест на 9 мај Денот на
Настани на денот Свет

Папата Франциск од Софија: Благословени да се светите Кирил и Методиј

Стефан Колевски
„Да бидат благословени светите Кирил и Методиј, патрони на Европа, кои со своите молитви, посветеност и апостолска дејност станаа примери за нас, и остануваат, по
Свет

Наставниците на Флорида ќе можат да носат оружје во училница

Стефан Колевски
Американскиот конгрес усвои закон што им дозволува на наставниците на Флорида да носат оружје во училниците. Законот е усвоен како мерка за да се спречат
Свет

Калуѓерки заработуваат милиони од производство на марихуана (ВИДЕО)

Калуѓерки од еден манастир во Калифорнија заработуваат милиони долари од производство на марихуана. Почнале со бизнисот во 2011 година со 12 садници , а денеска
Свет

По 26 години поставен споменикот на Алкесандар Македонски во центарот на Атина

Бронзената статуа на Александар Велики на коњ го дочека поставувањето во центарот на Атина, во близина на плоштадот „Синтагма“, безмалку три децении откако еден од
Свет

Mуслимански духовник објави шокантно видео со упатство за тепање на сопруги (ВИДЕО)

Муслимански свештеник од Катар, земјата домаќин на светското фудбалско првенство во 2022 година, објави шокантно видео во кое ги советува мажите муслимани дека треба да
Свет

Додека гореше Нотр Дам, пожар ја зафати и џамијата Ал Акса во Ерусалим (ВИДЕО)

Џамијата Ал Акса во Ерусалим синоќа ја зафати пожар, додека во исто време гореше катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот во Ал Акса бил брзо
Свет

Уапсен основачот на Викиликс, организацијата за откривање на владини криминали – Џиулијан Асанж

Вчера беше уапсен основачот на ВикиЛикс, организацијата за откривање на владини криминали – Џиулијан Асанж – поради неговото разобличување на бруталното лице на војните за