Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Категорија

Свет

Русија ја слави победата над фашизмот!! (Видео-Фото)

Со величествена воена парада во Москва Русија ја слави победата над фашизмот. Во Москва утрово започна воената парада во чест на 9 мај Денот на победата над фашизмот. Во воената парада на Црвениот плоштад во Москва ќе учествуваат повеќе…

Папата Франциск од Софија: Благословени да се светите Кирил и Методиј

„Да бидат благословени светите Кирил и Методиј, патрони на Европа, кои со своите молитви, посветеност и апостолска дејност станаа примери за нас, и остануваат, по повеќе од еден милениум, инспиратори на плоден дијалог, хармонија и на…

Наставниците на Флорида ќе можат да носат оружје во училница

Американскиот конгрес усвои закон што им дозволува на наставниците на Флорида да носат оружје во училниците. Законот е усвоен како мерка за да се спречат ситуации како онаа со смртоносното пукање во средното училиште во Паркленд што се…

Калуѓерки заработуваат милиони од производство на марихуана (ВИДЕО)

Калуѓерки од еден манастир во Калифорнија заработуваат милиони долари од производство на марихуана. Почнале со бизнисот во 2011 година со 12 садници , а денеска имаат цели насади. Тврдат дека со производите од канабис може да излекуваат…

По 26 години поставен споменикот на Алкесандар Македонски во центарот на Атина

Бронзената статуа на Александар Велики на коњ го дочека поставувањето во центарот на Атина, во близина на плоштадот „Синтагма“, безмалку три децении откако еден од најпознатите грчки скулптори Јанис Папас, ја заврши нејзината изработка,…

Mуслимански духовник објави шокантно видео со упатство за тепање на сопруги (ВИДЕО)

Муслимански свештеник од Катар, земјата домаќин на светското фудбалско првенство во 2022 година, објави шокантно видео во кое ги советува мажите муслимани дека треба да ги тепаат сопругите. Видеото го објави Абд ал-Азиз ал-Хазраџ, кој…

Додека гореше Нотр Дам, пожар ја зафати и џамијата Ал Акса во Ерусалим (ВИДЕО)

Џамијата Ал Акса во Ерусалим синоќа ја зафати пожар, додека во исто време гореше катедралата Нотр Дам во Париз. Пожарот во Ал Акса бил брзо потоа изгнаснат и никој не е повреден. Пожарот избил во една од собите на чуварите, која се наоѓа…

Уапсен основачот на Викиликс, организацијата за откривање на владини криминали – Џиулијан…

Вчера беше уапсен основачот на ВикиЛикс, организацијата за откривање на владини криминали - Џиулијан Асанж - поради неговото разобличување на бруталното лице на војните за профит и империјализмот! Еквадорскиот претседател Ленин Морено му го…

Харадинај: Jас сум американски војник кој извршува наредби!

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај изјави дека е ,,американски војник на терен кој извршува наредби”. Тој наведе дека само ги применува наредбите во однос на ситуацијата на теренот и дека верува оти со зајакнувањето на Косово ќе зајакнат…

Се ваделе човечки органи: Нова „жолта куќа“ пронајдена на Косово

Според информациите добиени од Дирекцијата за трговија со луѓе на Косово на 2 и 3 април, била спроведена полициска операција за потрага по приватна клиника во Приштина. Пет лица беа уапсени под сомнение дека сториле кривични дела…