Ексклузивности, актуелности и медиум од доверба!
Отворена Ознака

Русија

Дибиров: Македонците се малку љубоморни на руската колонија во Вардар!

Тимот на Вардар пред неколку дена ја освои титулата во СЕХА лига, а ракометарите веќе се подготвени за репрезентативните акции. Руските интернационалци веднаш по финалето во Брест си заминаа за Москва, па тамошните медиуми го искористија…

Напаѓачи фрлија граната на рускиот конзулат во Атина!

Напаѓачи на мотоцикл фрлија експлозивна направа, најверојатно рачна граната, на рускиот конзулат во Атина денес рано наутро, соопшти грчката полиција. „Тоа веројатно беше рачна граната. Никој не е повреден“, изјави полициски офицер за…

РУСИЈА HE ЈА ПРИЗНАВА „СЕВЕРНА“: Македонските камиони вратени од Руската граница – не можат да…

Поради пpoблeми со царинските и товарни декларации, благодарение на променетото име на државата, Русија нe ги прима македонските камиони полни со трговски и земјоделски продукти на нејзина територија, информира македонски шпедитер кој…

Руската војска ги покажа најновите стратегиски подморници (ВИДЕО)

Руското министерство за одбрана објави снимка од најновите стратегиски подморници на руската морнарица „Кнез Владимир“ и „Казањ“. Тие треба да станат дел од руската флота до крајот на 2019 година. Руското министерство соопшти дека овие две…

Путин јаваше коњ заедно со полицајки (ВИДЕО)

Рускиот претседател, Владимир Путин, вчера, во пресрет на Денот на жената, го посети првиот оперативен полк на Министерството за внатрешни работи на Москва, каде што јаваше коњ заедно со женскиот коњичкиот полк. Путин, облечен во…